11 stycznia 2010

„Koniec pieśni”

Pokaz filmu Piotra Borowskiego
 „Koniec pieśni”

14 stycznia (czwartek)
godz. 18.30Chłodna 25


Po projekcji odbędzie się

 dyskusja z reżyserem filmu oraz zaproszonymi 

do rozmowy gośćmi:

Zbigniewem Benedyktowiczem,Piotrem Głowackim,
Mironem Zajfertem.

Spotkanie poprowadzi

Iza Natasza Czapska.


Zapraszamy!

Wstęp wolny!

„Koniec pieśni” to niezwykle poruszający film opowiadający historię, która zaczęła się prawie 30 lat temu na wschodnich terenach Polski. Zimą 1980/81 roku Piotr Borowski wraz z trójką przyjaciół aktorów wyruszył na „Wyprawę zimową”. Przez trzy miesiące, w strefie przygranicznej pomiędzy Puszczami Augustowską i Knyszyńską, aktorzy pokazywali specjalnie przygotowany spektakl. Chodzili pieszo od wsi do wsi, ciągnąc rzeczy na sankach. Docierali do wiosek położonych z dala od uczęszczanych dróg. Spotykali ludzi różnych narodowości i wyznań: staroobrzędowców, Tatarów, prawosławnych, Białorusinów, a także dotarli do enklawy religijnej Wierszalin.

Ci ludzie, w geście wdzięczności za nasze przedstawienie, śpiewali nam swoje  pieśni. – mówi Piotr Borowski - Ich śpiew utrwaliłem wtedy na taśmach magnetofonowych. Miałem wtedy nieodparte wrażenie, że na moich oczach gaśnie stary świat, bo wsie wyludniają się, młodzi ludzie odchodzą do miasta, a wśród starych pamięć zanika. Owej zimy roku 1980 przełamywałem opór i nieufność ludzi, wiedząc, że zbieram bezcenne bogactwa odchodzącego świata.

W roku 2007 Piotr Borowski powrócił tam, aby te nagrania oddać lub przekazać  rodzinom tych, którzy już odeszli. Odszukanie ich dzieci i wnuków stało się spełnieniem i zamknięciem tego, co zostało zaczęte 27 lat temu. Comiesięczne spotkania, wynikłe z nich rozmowy, wsłuchiwanie się w głos nagrań, zostały udokumentowane na filmie.

By dotrzeć do prawdy wspomnień, film był kręcony „na żywo”, spontanicznie, bez wstępnego aranżowania sytuacji. Chodziło o bardzo osobisty odzew na bliskich, przodków, na kulturowe dziedzictwo; o to, jak starzy ludzie żyją poprzez pieśń w swych wnukach, dzieciach, następcach, co się dzieje z kulturą po upływie ćwierć wieku, jakim szlakiem biegnie dzisiaj, ten stary ślad.

Idea i reżyseria: Piotr Borowski
Montaż i zdjęcia: Rafał Leszczyński
Zdjęcia: Mateusz Skalski
Współpraca: Gianna Benvenuto
Fotografie archiwalne: Wanda Wróbel

***

Piotr Borowski jest założycielem „Studium Teatralnego”. Spektakle odbywają się w starej fabryce przy ulicy Lubelskiej 30/32 na warszawskiej Pradze Południe. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym odbywają się próby, warsztaty, wieczory poezji, koncerty, spektakle a także spotkania z wybitnymi ludźmi teatru m.in. Peter Brook, Anatolij Wasiliew, Eugenio Barba, Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz, i wielu innych. Piotr Borowski jest współzałożycielem teatru Gardzienice, a w latach 1985-1993 współpracował we Włoszech z Jerzym Grotowskim.

Organizator spotkania:
Marlena Moździńska
PESTKI SŁONECZNIKA – agencja impresaryjna i PR
Ul. Pustola 30 m 20
01-107 Warszawa 
+48 504 266 063
info@pestkislonecznika.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz