21 października 2009

AKADEMII ŚWIADOMEGO ŻYCIA

Zbliża się kolejne /PRZEDOSTATNIE/ spotkanie AŚŻ
 
24 października /sobota/ będziemy zastanawiać się m.in.
  • czy kłamstwo w pewnych sytuacjach jest dobre,
  • dlaczego małżeństwo z kosmitą mogłoby być moralnym złem,
  • czy można przekonać kogoś, że powinien dotrzymać danego słowa, 
  • czy powinniśmy się zgodzić, gdyby ktoś chciał zostać naszym niewolnikiem.
Warsztaty pt "JAKIE TAK I DLACZEGO NIE?" będą poświęcone sposobom poprawnego argumentowania w etyce i szukania akceptowalnych rozwiązań dylematów moralnych. Uczestnikom chcemy przedstawić specyfikę języka moralnego i trudności z nim związane – środkiem do osiągnięcia tego celu będzie zapoznanie się z podstawowymi narzędziami logiki, których używanie jest warunkiem rozumnego prowadzenia dyskusji i sporów. W przystępnej formie zaprezentujemy podstawowe narzędzia logiczne, którymi posłużymy się do analizy sytuacji etycznie niejednoznacznych – w tym najnowszych wydarzeń oraz sytuacji fikcyjnych.
 
Nierzadko zdarza się nam dyskutować o sprawach fundamentalnie dla nas ważnych, dotykających sfery naszych najważniejszych przekonań, których jednak nie potrafimy skutecznie i przekonująco bronić. Jak to możliwe? Jakie popełniamy błędy i skąd w ogóle nasze przekonania moralne się biorą? Dokąd prowadzi nas potoczne rozumowanie? Jaki wpływ na światopogląd mają nasze emocje i wychowanie? Jakie kwestie można a których nie można rozstrzygnąć i jakie argumenty prowadzą nas w ślepą uliczkę? Jak dyskutować i myśleć o ważnych etycznie problemach, aby można było innych przekonać? I czy to w ogóle możliwe? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć nasi goście – specjalizujący się w etyce i logice – Agata Łukomska i Marcin Będkowski. 

 

Jak zwykle nasz wszystkie spotkania AŚŻ są bezpłatne. Aby wziąć udział w zajęciach wystarczy wysłać maila zgłoszeniowego na adres akademiasza@gmail.comIlość miejsc ograniczona. Spotykamy się 24 października w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej na ul. Jezuickiej 4 (Stare Miasto) Zbiórka jak zwykle o 12:45.

 

 

TEMAT I TERMIN OSTATNIEGO SPOTKANIA AKADEMII ŚWIADOMEGO ŻYCIA „AKADEMIASZ”

 

1.      (s) prawa sztuki

21 listopada 2009 Norwid vs. Świetlicki, Shakespeare vs. Kazik – pojedynek na słowa – poezja w muzyce współczesnej – prelekcja i kameralny koncert.

Organizatorem Akademii Świadomego Życia jest Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego.

Zadanie zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz